Central Europe Genomics Center, w którym 26,5 proc. udziałów ma notowana na giełdzie NewConnect spółka Inno-Gene S.A., wystartuje w przetargu Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki na wykonanie 10 tys. badań całogenomowych za ponad 50 mln zł.

– Liczymy, że przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach. Będzie uczestniczyło w nim kilka firm z całego świata. Najprawdopodobniej będziemy jedynym polskim podmiotem, który weźmie w nim udział – wyjaśnia Jacek Wojciechowicz, prezes Inno-Gene.

Projekt dotyczy wykonania ok. 10 tys. badań całogenomowych i stworzenia Mapy Genetycznej Polaków, czyli referencyjnego genomu, który będzie wzorcem wykorzystywanym zarówno w celach naukowych jak i komercyjnych (personalizacja leczenia, medycyna spersonalizowana). Podobne projekty dotyczące sekwencjonowania populacji mieszkańców prowadzą już USA, Korea Południowa czy Wielka Brytania. W Polsce będzie to pierwszy tak duży i jedyny projekt dotyczący sekwencjonowania całogenomowego populacji.

Pierwszy w Polsce ośrodek do pełnego sekwencjonowania genomu ludzkiego ma powstać w Białymstoku.

– Budowa laboratorium trwa. Na rynku pojawiły się nowe technologie, co wpłynęło na aktualizację listy potencjalnego sprzętu, który ma zostać przez nas zakupiony. Sprzęt, który nas interesuje, będzie kosztował ok. 5 mln dol. Wcześniej zakładaliśmy zakup urządzenia X-Ten za 13 mln dol. Przepustowość nowego sprzętu będzie większa niż X-Ten. Wykonywanie badania na nowym urządzeniu docelowo będzie kosztowało do 100 dol., a więc znacząco mniej niż w przypadku starszej technologii. Dostępność tych testów wyraźnie wzrośnie – mówi prezes Jacek Wojciechowicz.

Pozyskanie inwestorów, którzy pomogliby sfinansować inwestycję, uzależnione jest od wygrania przetargu. Niedawno spółka Inno-Gene wprowadziła do sprzedaży testy płynnej biopsji służące do wczesnego wykrywania nowotworów oraz doboru najefektywniejszej chemioterapii.

– Zgłaszają się do nas pacjenci chorzy na nowotwory, którzy chcą, by leki dla nich były dobierane indywidualnie. Stosowane chemioterapie są często nieefektywne. Wykonanie takiego testu kosztuje obecnie 5 tys. zł. Z czasem ceny będą spadały i test będzie stosowany na większą skalę – informuje Jacek Wojciechowicz.

Giełdowa spółka biotechnologiczna Inno-Gene specjalizuje się m.in. w testach genetycznych. Stworzyła Grupę Kapitałową Spółek Biotechnologicznych Inno-Gene S.A. Należą do niej: Centrum Badań DNA sp. z o.o., Medgenetix sp. z o.o., Vita in Silica sp. z o.o., Med4one sp. z o.o., Medgenetics sp. z o.o., Genomix sp. z o.o. Strategią Inno-Gene jest, aby spółki grupy kapitałowej były liderami na rynku badań genetycznych w Polsce, a z czasem także na świecie.

Red. (źródło: parkiet.com, Inno-Gene)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA