Powikłania cukrzycy są obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Według International Diabetes Federation, z powodu występującej cukrzycy typu 2 co sześć sekund umiera jedna osoba na świecie.

Wydatki ponoszone na leczenie tej choroby i jej powikłań przez poszczególne kraje sięgają od 5 do 20 proc. budżetu ich służby zdrowia. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne szacuje, że w Polsce przeznacza się na zwalczanie cukrzycy 7 mld zł rocznie, z czego połowa przypada na leczenie jej powikłań.

IDF ocenia, że do 2040 r. liczba chorych na cukrzycę zwiększy się 642 mln. Jeśli tak się stanie, co dziesiąta osoba na świecie będzie diabetykiem. Globalne koszty leczenia cukrzycy wzrosną z 673 mld dolarów w 2015 r. do 802 mld dol. w 2040 r.

W Polsce na cukrzycę typu 1 leczy się ok. 200 tys. osób, a z powodu cukrzycy typu 2 leczonych jest już ponad 2,1 mln chorych. Jednocześnie podejrzewa się, że 600 tys. osób ma u nas cukrzycę jeszcze nie wykrytą. Badania wskazują też, że co druga osoba powyżej 60. roku życia ma zaburzenia metaboliczne glukozy świadczące o występowaniu cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego.

Red. 

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA