Nowoczesne technologie w medycynie coraz chętniej wspierane są przez instytucje i fundusze zajmujące się wspieraniem prac badawczo-rozwojowych. Przykładem może być inwestycja w polską spółkę HealthUp, która tworzy nowoczesny spirometr MySpiroo.

HealthUp na rozwój MySpiroo pozyskała środki w tzw. seedowej rundzie w wysokości 4,3 mln zł. Wsparcie pochodziło od Joint Polish Investment Fund — funduszu powstałego w wyniku współpracy Adiuvo Management i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge VC.

Jak wynika z raportu „Astma ciężka. Sytuacja pacjentów w Polsce”, tylko w naszym kraju mamy ok. 4 mln astmatyków, z czego blisko połowa nie wie o swojej chorobie. Z powodu astmy co roku umiera ok. 1,5 tys. osób. Astma jest też najczęstszą chorobą przewlekłą występującą u dzieci i osób do 40. roku życia. Na świecie liczba chorych może dochodzić nawet do 300 mln.

Pacjentom cierpiącym na astmę, ale również POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i mukowiscydozę (zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów), w kontroli stanu zdrowia chcą pomóc założyciele spółki HealthUp. MySpiroo to kieszonkowy spirometr funkcjonalnie połączony z telefonem komórkowym. Z jednej strony lekarzom może służyć do diagnostyki, weryfikacji i oceny skuteczności leczenia (użyteczne np. w trakcie wizyt domowych). Z drugiej może być wykorzystywane indywidualnie przez samych pacjentów do kontroli stanu własnego zdrowia.

Zespół projektowy dysponuje wstępnie przetestowanym prototypem. Obecnie zabiega o uzyskanie wymaganych certyfikatów, aby produkt mógł być sprzedawany jako urządzenie medyczne. Dopiero potem będzie mogło ono trafić na rynek, choć niekoniecznie polski. Firma zamierza bowiem koncentrować się na krajach, w których infrastruktura telemedyczna jest bardziej rozwinięta niż u nas, jak np. Wielka Brytania, Niemcy czy kraje skandynawskie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA