Leki na schizofrenię mogą chronić przed SARS-CoV-2 – wynika z analiz badaczy z Hiszpanii, które ukazały się w piśmie „Schizophrenia Research”. Okazuje się, że osoby przyjmujące leki przeciwpsychotyczne mogą być w mniejszym stopniu narażone na infekcję SARS-CoV-2 oraz łagodniej przechodzić chorobę

Naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego Virgen del Rocio w Sewilli prowadzili badania wśród 698 pacjentów cierpiących na schizofrenię. Osoby z silnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego są w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19 m.in. ze względu na niższą świadomość ryzyka. Leki na schizofrenię mogą chronić przed SARS-CoV-2 tego typu pacjentów.

Autorzy zaobserwowali, że w grupie pacjentów przyjmujących leki przeciwpsychotyczne występowała mniejsza zachorowalność na COVID-19 mimo istniejących czynników ryzyka, a także łagodniejszy przebieg w przypadku zakażenia.

Badacze ustalili, że w przypadku wielu genów, których ekspresja zmienia się podczas COVID-19, leki przeciwpsychotyczne (testowany był głównie arypiprazol) powodują regulację w dół.

Leki przeciwpsychotyczne zmniejszają aktywację genów biorących udział w wielu szlakach zapalnych i immunologicznych, wpływających na nasilenie przebiegu COVID-19 – komentuje jeden z autorów badań prof. Benedicto Crespo-Facorro.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA