Nadwaga lub otyłość dotyczą przede wszystkim dorosłych, najnowsze badania pokazują jednak, że z problemem tym boryka się w Polsce coraz więcej dzieci. Na szczęście systematycznie rośnie też moda na zdrowe odżywianie.

Nadwaga i otyłość stanowią dziś coraz większy problem w populacji wieku rozwojowego. według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego i Głównego Urzędu Statystycznego dotyka on niemal 20 proc. dzieci w Polsce.

Problem szczególnie widać w województwie podlaskim, gdzie 17,3 proc. dziewcząt i 12,7 proc. chłopców boryka się nadmierną masą ciała. Najgorzej zaś w tym zestawieniu wypadają młodzi mieszkańcy podlaskich wsi – tu problem nadwagi i otyłości wśród nastolatków wynosi 16,4 proc. i jest najwyższy w całym kraju.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy – paradoksalnie – wymienia się najczęściej poprawę sytuacji materialnej i idący za tym wzrost dostępu do mniej zdrowych produktów spożywczych. Istotną rolę odgrywają także reklamy promujące słodycze, napoje gazowane czy fast foody.

Na szczęście w naszym społeczeństwie systematycznie rośnie świadomość zagrożenia związanego z otyłością, kóra niesie za sobą ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. – Na przestrzeni ostatnich lat notujemy stały wzrost zainteresowania usługami dietetycznymi w województwie podlaskim – informuje Centrum Dietetyki Stosowanej.

Pokazuje to, że chęć przyswojenia sobie zasad zdrowego odżywiania i moda na odchudzanie to domena już nie tylko dużych aglomeracji miejskich.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA