Hurtownia farmaceutyczna Neuca czeka na wejście w życie nowelizacji prawa farmaceutycznego. Liczy na rozwój współpracy z właścicielami indywidualnych aptek, koncentrując się na obsłudze niezależnych aptekarzy, którzy mają być głównym beneficjentem ustawy „apteka dla aptekarza”.

– Wpływ nowelizacji na rynek będzie widoczny w długim terminie, nie oczekujemy szybkiego przełożenia się jej na wyniki. Faktem jest jednak, że już same prace nad nowelizacją mocno i pozytywnie wpłynęły na nastroje wśród właścicieli aptek, którzy żyli pod dużą presją ze strony sieci. Można więc oczekiwać, że niezależni aptekarze będą myśleć bardziej perspektywicznie, inwestować i podpisywać dłuższe umowy – mówi Piotr Sucharski, prezes spółki Neuca.

Neuca odnotowała 30,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2017 r., w porównaniu do 35,54 mln zł zysku rok wcześniej. Po uwzględnieniu zdarzeń jednorazowych, w I kw. 2017 r. zysk netto utrzymał się na zbliżonym poziomie, jak w I kw. 2016 r., osiągając wartość 35,2 mln zł.

W ostatnim czasie z warszawską giełdą postanowili opuścić dwaj główni dystrybutorzy farmaceutyczni z sieciami aptek w swoim portfelu i główni konkurenci: Farmacol i Pelion.

– Giełda to nie jest najlepsze miejsce dla tych, którzy nie mają dobrego planu na przyszłość. My się nigdzie z niej nie wybieramy. Zejście z parkietu głównych konkurentów nie jest dla nas korzystne, bo poza nim stają się bardziej nieprzewidywalni – ocenia Piotr Sucharski.

Neuca ma 29,1 proc. udziału w rynku hurtu aptecznego, którego wartość w I kw. br. wzrosła o 4,3 proc. w skali roku, do 7,8 mld zł. Jeszcze większy udział, sięgający 32 proc. spółka ma w segmencie aptek niezależnych. Grupa inwestuje też w sieć przychodni pod szyldem Świat Zdrowia, w której działa obecnie 58 placówek, o 9 więcej niż na początku roku.

Red. (źródło: Internet, pb.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA