Neuca opublikowała kwartalny raport finansowy. Grupa odnotowała w pierwszym kwartale 2020 r. 49,5 mln zł zysku netto jednostki dominującej, wobec 36,2 mln zł przed rokiem. Prognozy analityków zawierały się w przedziale 40,7-44,7 mln zł.

Jednocześnie Neuca podała, że rynek apteczny w lutym zanotował wzrost o prawie 9 proc., a w marcu wzrost ten przekroczył rdr 42 proc. W całym pierwszym kwartale 2020 r. wzrost wyniósł 16,1 proc.

Spółka odnotowała w pierwszym kwartale 70,1 mln zł zysku operacyjnego (47,1 mln zł rok wcześniej) i 84,9 mln zł EBITDA (60,5 mln zł rok wcześniej). Prognozy zakładały 57,4 mln zł EBIT (przedział 55,1-60,4 mln zł) i 72,1 mln zł EBITDA (przedział 69,9-75,9 mln zł).

Przychody grupy wzrosły w pierwszym kwartale o 23 proc. do 2 mld 637,3 mln zł. Przychody były wyższe od prognoz o 8 proc. (2 mld 442,8 mln zł).

Rynek hurtu aptecznego

Rynek hurtu aptecznego notuje ujemne dynamiki w kwietniu i maju, względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Eksperci zakładają, że duże wzrosty rynku w pierwszym kwartale pozwolą zachować dodatnią dynamikę w całym roku.

– Rekordowe dynamiki z pierwszego kwartału zderzają się z ujemnymi dynamikami w kwietniu i w maju, które są wyraźnie ujemne. Wpływ na to ma wysoka baza z ubiegłego roku. Ale także fakt, że pozostawanie w domu i używanie maseczek powoduje, iż mamy najniższą w historii mierzenia liczbę zachorowań na grypę. To obniża zapotrzebowanie na produkty sezonowe. Zakładam, że w całej gospodarce recesja w najgorszym scenariuszu będzie na poziomie 6-8 proc. Nasza branża jest bardziej stabilna. Zapotrzebowanie na wiele produktów jest stałe i spadek będzie mniejszy. Nie spodziewam się aż tak silnej, ujemnej dynamiki w branży. Zakładam, że duże wzrosty w pierwszym kwartale spowodują, iż zachowamy dodatnią dynamikę do końca roku. Wszystko zależy jednak od rozwoju epidemii – komentuje Piotr Sucharski, prezes spółki Neuca.

Udziały firmy w rynku zwiększyły się w pierwszym kwartale do 30,8 proc., w porównaniu do 28,9 proc. przed rokiem.

Red. (źródło: PAP Biznes)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA