Nowy narkotyk syntetyczny na Węgrzech zabił co najmniej 11 osób. W kilku krajach europejskich w ostatnim czasie rozpowszechnia się nowy narkotyk z grupy syntetycznych kannabinoidów o nazwie 4F-MDMB-BICA. Główny Inspektor Sanitarny alarmuje, że pojawił się on także w Polsce.

Nowy narkotyk syntetyczny do tej pory substancja występował na rynku w postaci pomarańczowego lub brązowo-białego proszku do przyrządzenia roztworu do nasączenia suszu lub gotowego suszu roślinnego i tytoniu.

Objawami użycia tej substancji mogą być:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • przyspieszenie czynności serca,
  • śpiączka,
  • zaburzenia postrzegania,
  • pobudzenie,
  • ostra psychoza,
  • przy ciężkich zatruciach ostra niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe.
„Chociaż działanie syntetycznych kannabinoidów może być podobne do działania marihuany czy haszyszu, to z uwagi na ich zwielokrotnioną siłę oddziaływania i toksyczność, mogą powodować poważniejsze skutki psychiczne, fizyczne i zmiany w zachowaniu. Częściej występuje również ciężkie i śmiertelne zatrucie” – wyjaśnia GIS.

Obecnie nie ma antidotum na zatrucia spowodowane syntetycznymi kannabinoidami, a jedyną formą leczenia jest leczenie objawowe.

W przypadku zauważenia osoby, co do której podejrzewamy spożycie tego narkotyku, należy:

  1. Zadbać o własne bezpieczeństwo.
  2. Wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego (tel. 112).
  3. W miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

Równocześnie GIS przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie „dopalaczami”. Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie.

„Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne” – ostrzega GIS.

Red. (źródło: GIS)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA