Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet. Dotyczy to krajów zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 r. odnotowano ponad 17 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tys. zgonów z powodu tego nowotworu.
 
Dodatkowo, rak piersi, wśród wszystkich chorób nowotworowych, jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.
 

Jakie są przyczyny raka piersi?

Przyczyny raka piersi ciągle nie zostały do końca poznane. Zostały natomiast określone czynniki, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania na raka piersi. Do najważniejszych czynników przyczyniających się do zachorowania na raka piersi należą:

 • czynniki związane ze stylem życia – dieta obfita w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu (nawet w niewielkich ilościach), niska aktywność fizyczna przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi;
 • nadwaga i otyłość – większe ryzyko zachorowania na raka piersi (w szczególności u kobiet po menopauzie);
 • czynniki hormonalne – długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w celu łagodzenia objawów menopauzy;
 • czynniki dziedziczne – mutacje genów BRCA1 i BRCA2 (występujące u około 3-5% kobiet i zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi nawet ponad 10-krotnie);
 • obciążenie rodzinne – większe ryzyko u kobiet, w których rodzinach występował rak piersi (matka, siostra, córka);
 • płeć oraz wiek – rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat (wśród mężczyzn jest chorobą bardzo rzadką – <1%).

Jak mogę chronić się przed rakiem piersi?

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia. Co to oznacza?

 1. Utrzymuj odpowiednią aktywność fizyczną – nawet 30 minut ruchu o umiarkowanym natężeniu dziennie obniża ryzyko raka piersi. Dowolne ćwiczenia wykonywane przez 90 minut dziennie mogą obniżać ryzyko raka piersi nawet aż o 25 proc.
 2. Zachowuj odpowiednią wagę oraz zdrową dietę – unikaj przetworzonego mięsa, jedz dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców.
 3. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią – karmienie piersią, oprócz korzyści zdrowotnych dla dziecka, powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki.
 4. Nie pal papierosów.
 5. Zrezygnuj z alkoholu lub ogranicz jego spożycie.
 6. Ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Więcej informacji na temat obniżania ryzyka zachorowania na nowotwory znaleźć można w broszurze „12 sposobów na zdrowie”, opracowanej na podstawie najnowszej edycji Europejskiego Kodeksu Walki z rakiem, pod adresem www.12sposobownazdrowie.pl

 Gdzie i kiedy można się zbadać?

Ministerstwo Zdrowia zaprasza na badania profilaktyczne do Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – do budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ulicy Roentgena 5.

Zapraszane są panie w wieku od 50 do 69 lat, raz na 2 lata, na bezpłatne badania mammograficzne wykonywane w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Badania wykonywane są od poniedziałku do soboty w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi.

Mammografia nie uchroni przed zachorowaniem na raka piersi, ale umożliwia wykrycie zmiany we wczesnej fazie choroby, w której leczenie jest skuteczne.

Red. (źródło: mz.gov.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA