Szczepionka AstraZeneca może uzyskać opinię Europejskiej Agencji Leków 29 stycznia 2021 r. „Otrzymaliśmy wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Będzie on rozpatrywany w przyspieszonym trybie. Opinia o szczepionce być może zostanie wydana 29 stycznia – podała 12 stycznia Europejska Agencja Leków – EMA.

„Dobre wieści! AstraZeneca złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o uzyskanie zezwolenia na jej wprowadzenie do użytku w UE. Agencja oceni bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki. Gdy szczepionka uzyska pozytywną opinię naukową, będziemy pracować pełną parą, aby zezwolić na jej stosowanie w Europie” – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jest szansa, że szczepionka AstraZeneca niedługo pojawi się na rynku.

Opinia na temat preparatu może zostać wydana podczas odbywającego się 29 stycznia posiedzenia Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) – przekazano w komunikacie EMA. Dodano, że wniosek będzie rozpatrywany w przyspieszonym trybie.

Rekomendacja zostanie wydana, jeżeli przedstawione przez producenta dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności preparatu będą wystarczające i kompletne, a prośba o ich ewentualne uzupełnienie niezwłocznie spełniona. Tak szybka ewaluacja jest możliwa tylko dlatego, że część danych była już wcześniej na bieżąco oceniana przez EMA – czytamy na stronie EMA..

Wykorzystywana przy zatwierdzaniu szczepionek przeciw Covid-19 procedura warunkowego dopuszczenia do użytku ma na celu przyspieszenie wprowadzenia na rynek produktów medycznych w czasie poważnego kryzysu zdrowotnego. EMA wydaje opinię, na podstawie której Komisja Europejska (po konsultacjach i za zgodą państw członkowskich) ostatecznie dopuszcza produkt do obrotu.

EMA ocenia, czy korzyści płynące z wprowadzenia na rynek szczepionki przewyższają ryzyko wynikające z niepełnych jeszcze danych o preparacie. Procedura ma zagwarantować, że substancja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i jakości. Późniejsze stosowanie szczepionki jest stale monitorowane.

Jeśli preparat opracowany przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego zostanie zatwierdzony, będzie trzecią szczepionką przeciw Covid-19 warunkowo dopuszczoną do użytku w Unii Europejskiej. 21 grudnia EMA zdecydowała o autoryzacji szczepionki firm Pfizer i BioNTech, a 6 stycznia – substancji firmy Moderna.

Szczepionka AstraZeneca znana jako AZD7442 jest podawana w dwóch dawkach. Może być przechowywana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej 6 miesięcy, dlatego jest łatwiejsza w dystrybucji od preparatów Pfizera/BioNTech i Moderny. Jest od nich również tańsza.

Substancja opiera się na niegroźnym dla człowieka, zmodyfikowanym genetycznie adenowirusie, powodującym przeziębienie u małp, który wprowadza do ciała materiał genetyczny kodujący białko wywołujące reakcję immunologiczną.

AZD7442 jest już używana w Wielkiej Brytanii, pierwszy pacjent został nią zaszczepiony 4 stycznia. Substancja została dopuszczona do użytku również m.in. w Argentynie i w Indiach.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA