Szczepionka Johnson&Johnson przeciw COVID-19 została zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia. Będzie podawana w jednej dawce. Wcześniej szczepionkę na obszar Unii Europejskiej zatwierdziła Europejska Agencja Leków.

Szczepionka Johnson&Johnson na koronawirusa dopuszczona została do użytku przez Światową Organizację Zdrowia na całym świecie. Europejska Agencja Leków zatwierdziła ją dzień wcześniej na obszar UE. W oświadczeniu WHO stwierdziła, że obszerne dane z szerokich badań klinicznych wykazują, że szczepionka jest skuteczna w populacji dorosłych.

Gdy nowe szczepionki będą dostępne, musimy upewnić się, że staną się częścią globalnego rozwiązania, a nie powodem, dla którego niektóre kraje i ludzie pozostają w tyle. Każde nowe, bezpieczne i efektywne narzędzie przeciwko Covid-19 jest kolejnym krokiem pozwalającym lepiej kontrolować pandemię. Jednak nadzieja, jaką dają te narzędzia, nie urzeczywistni się, jeśli nie zostaną udostępnione wszystkim ludziom we wszystkich krajach. Wzywam rządy i firmy, aby wywiązywały się ze swoich zobowiązań i wykorzystywały wszystkie dostępne im rozwiązania w celu zwiększenia produkcji, tak aby narzędzia te stały się prawdziwie globalnymi dobrami publicznymi, dostępnymi i przystępnymi dla wszystkich oraz wspólnym rozwiązaniem globalnego kryzysu – podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

WHO wcześniej podpisała umowę na szczepionki przeciwko Covid-19 opracowane przez Pfizer-BioNTech i AstraZeneca.

Badania, które objęły trzy kontynenty, wykazały, że szczepionka Johnson&Johnson jest w 85 proc. skuteczna w ochronie przed ciężką chorobą, jaką jest Covid-19, hospitalizacjami i śmiercią. Ochrona ta jest silna nawet w krajach takich jak Republika Południowej Afryki, gdzie zidentyfikowano warianty, które wydają się być mniej podatne na inne licencjonowane szczepionki, w tym szczepionkę firmy AstraZeneca.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA