Opioidy należą do najbardziej uzależniających substancji. Organizm ludzki szybko zwiększa na nie tolerancję. By osiągnąć pożądany efekt, trzeba zwiększać dawkę. W 2016 r. z powodu przedawkowania lekami opioidowymi w Chicago zmarło ponad 400 osób – wynika z danych rejonowego departamentu zdrowia publicznego.

Chicagowscy radni przyjęli ustawę dotyczącą promocji i sprzedaży silnych leków przeciwbólowych, głównie opioidowych, przez przedstawicieli firm farmaceutycznych na terenie metropolii. Od lipca 2017 r. będą oni musieli posiadać odpowiednią licencję uprawniającą ich do działalności na chicagowskim rynku.

Ponadto każdy przedstawiciel firmy farmaceutycznej będzie zobowiązany do przedstawienia raportu ze spotkań z lekarzami. Będą musieli przedstawić informacje na temat ilości zebrań i wcześniej przeprowadzonych rozmów telefonicznych, nazwy klinik lekarskich, z którymi sprzedawca się kontaktował, promowanych leków, ilość i nazwy rozdanych próbek, a nawet prezentów i ich wartości.

W raporcie będą musiały znaleźć się informacje dotyczące ewentualnego wynagradzania lekarzy za czas poświęcony przedstawicielom farmaceutycznych korporacji.

Przedstawiciele działu marketingu i sprzedaży leków przeciwbólowych będą także musieli zaliczyć raz w roku kurs z zakresu etyki, farmakologii oraz prawa i przepisów regulujących rynek sprzedaży leków.

Ważna na rok licencja przedstawiciela producenta leków kosztować będzie 750 dol. Dochód z licencji, szacowany na ponad 1 mln dol. rocznie, miasto przeznaczy na programy edukacyjne skierowane do lekarzy i opinii publicznej, a także prewencję i pomoc w walce z uzależnieniem od leków przeciwbólowych.

Za naruszenie nowych przepisów przewidziano zawieszenie licencji na okres minimum dwóch lat i kary finansowe do 3 tys. dol.

Podobne przepisy od 2008 r. obowiązują Waszyngtonie, gdzie za licencję na podobną działalność dotyczącą sprzedaży leków należy zapłacić 175 dol.

W 2016 r. prezydent Barack Obama wydał rozporządzenie nakazujące szkolenia dla pracowników służby zdrowia z zasad przepisywania środków przeciwbólowych na recepty. Wniósł projekt ws. przeznaczenia 1,1 mld dol. na programy leczenia dla uzależnionych.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób alarmuje, że każdego dnia ponad 40 mieszkańców Stanów Zjednoczonych umiera z powodu przedawkowania opioidów, a ponad 2 mln co roku wpada nałóg.

Red. (źródło: infolinia.com)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA